Buletin de stiri Tehnologia
Ianuarie 17, 2024

Space and Time dezvăluie „lucrări de date Python” pentru a eficientiza Web3 Extragerea datelor cu AI

Pe scurt

Space and Time a lansat Python Data Jobs care le permite utilizatorilor să utilizeze Python pentru extragerea, transformarea și încărcarea datelor fără codare.

Space and Time lansează Python Data Jobs pentru a ajuta dezvoltatorii să extragă date cu AI

Susținut de Microsoft Web3 depozit de date Spațiu și Timp a anunțat lansarea Python Data Jobs, o soluție concepută pentru a reduce decalajul dintre ingineria datelor și Tehnologia blocurilor. Permite utilizatorilor să utilizeze Python pentru extragerea, transformarea și încărcarea datelor fără codificare.

Spațiul și Timpul Chatbot AI Houston, poate crea scripturi ETL cu solicitări în limbaj natural, facilitând migrarea datelor de pe Web2/Web3.

„Astăzi, dacă dezvoltatorii doresc să folosească Python, trebuie să-și scrie codul, să-l testeze, să-l integreze, să-l pună pe un server, să-l găzduiască și, în cele din urmă, să-l ruleze și, în sfârșit, să-l ruleze în joc. Am tăiat toate acestea cu AI. Acum, dezvoltatorii sau utilizatorii de afaceri pot accesa chatbot-ul Space and Time numit Houston”, a declarat Scott Dykstra, CTO și co-fondator al Space and Time. Metaverse Post.

„Chatbot-ul AI Houston din Studioul Space and Time generează acum scripturi simple Extragere, transformare, încărcare (ETL) prin solicitări în limbaj natural. Acest lucru le permite utilizatorilor să extragă fără efort date de pe Web2 și Web3 surse, transformându-l și încărcându-l în spațiu și timp”, a adăugat el.

Dezvoltatorii se confruntă cu provocări multiple, în special atunci când este vorba de a explica succint sarcini complexe în limitele unui chatbot prompt.

„Complicațiile creării de scripturi Python pentru sarcini precum extragerea, transformarea și încărcarea datelor din baze de date tradiționale în instanțe moderne de cloud reprezintă un obstacol”, a spus Dykstra de la Space and Time. „Limitările interacțiunilor chatbot, agravate de nevoia de sofisticare promptă și viteză de tastare, fac procesul și mai descurajant.”

Pentru a răspunde acestor provocări, funcția Python pentru joburi de date automatizează procesul anevoios de extracție, transformare și încărcare a datelor (ETL). Funcția își propune să elibereze dezvoltatorii de sarcina obositoare de a scrie manual scripturi Python extinse pentru extragerea de date din diverse baze de date, cum ar fi Postgres, MySQL, SQLite sau instanțe bazate pe cloud precum Snowflake.

Această abordare ușor de utilizat este o abatere de la metodele tradiționale de migrare a bazelor de date, care necesită timp, care necesită de obicei expertiză Python.

Securitate inviolabilă pentru lucrări Python

Abordând provocarea de a rula joburi Python de lungă durată, Space and Time construiește a Cunoaștere Zero (ZK) soluție de probă.

Folosind în prezent securitate optimistă, compania distribuie intrări, ieșiri și cod către un lanț major. Scriptul Python Data Job rulează o singură dată, iar dacă rezultatul se abate de la așteptări, utilizatorii pot cere dovezi. Această abordare creează o pistă de audit inviolabilă, descurajând operatorii nodurilor să modifice execuția.

„Python Data Jobs deschid ușa către diverse posibilități, de la migrarea bazelor de date până la gestionarea calculelor complexe în finanțele descentralizate (DeFi). De exemplu, Truflation poate procesa eficient datele de inflație în timp real pentru expunerea în lanț prin oracole, în timp ce dYdX poate executa calcule în afara lanțului pentru prețuri perpetue pentru opțiuni/future”, a declarat Dykstra de la Space and Time. Metaverse Post.

În plus, Python Data Jobs oferă o Web3-alternativă nativă pentru executarea modelelor de învățare automată în afara lanțului, așa cum este exemplificată de 3Commas în finanțarea descentralizată și luarea deciziilor în finanțare centralizată.

Pe măsură ce faza beta progresează, utilizatorii pot anticipa un ecosistem mai robust, mai sigur și mai ușor de utilizat pentru a utiliza Python în Space and Time Studio.

Declinare a responsabilităţii

În conformitate cu Ghidurile proiectului Trust, vă rugăm să rețineți că informațiile furnizate pe această pagină nu sunt destinate și nu trebuie interpretate ca fiind consiliere juridică, fiscală, investițională, financiară sau orice altă formă de consiliere. Este important să investești doar ceea ce îți poți permite să pierzi și să cauți sfaturi financiare independente dacă ai îndoieli. Pentru informații suplimentare, vă sugerăm să consultați termenii și condițiile, precum și paginile de ajutor și asistență furnizate de emitent sau agent de publicitate. MetaversePost se angajează să raporteze corecte, imparțial, dar condițiile de piață pot fi modificate fără notificare.

Despre autor

Kumar este un jurnalist tehnic cu experiență, cu o specializare în intersecțiile dinamice ale AI/ML, tehnologie de marketing și domenii emergente, cum ar fi cripto, blockchain și NFTs. Cu peste 3 ani de experiență în industrie, Kumar și-a stabilit o experiență dovedită în elaborarea de narațiuni convingătoare, realizarea de interviuri perspicace și furnizarea de informații cuprinzătoare. Expertiza lui Kumar constă în producerea de conținut de mare impact, inclusiv articole, rapoarte și publicații de cercetare pentru platforme proeminente din industrie. Cu un set unic de abilități care combină cunoștințele tehnice și povestirea, Kumar excelează în comunicarea conceptelor tehnologice complexe către diverse audiențe într-o manieră clară și captivantă.

Mai multe articole
Kumar Gandharv

De la Ripple la Big Green DAO: Cum contribuie proiectele de criptomonede la caritate

Să explorăm inițiativele care valorifică potențialul monedelor digitale pentru cauze caritabile.

Aflați mai multe

AlphaFold 3, Med-Gemini și alții: modul în care AI transformă asistența medicală în 2024

Inteligența artificială se manifestă în diferite moduri în asistența medicală, de la descoperirea de noi corelații genetice până la abilitarea sistemelor chirurgicale robotizate...

Alăturați-vă comunității noastre tehnologice inovatoare
Citeste mai mult
Află mai multe
Fractal anunță planurile de a-și reseta rețeaua de testare pe 20 iulie
Buletin de stiri Software Tehnologia
Iulie 19, 2024
Schimbarea Codului de DeFi Vulnerabilități: Aprofundarea lui Alp Bassa în securitatea Smart Contract
Interviu Afaceri pieţe Software Tehnologia
Cysic își lansează testnetul și dezvăluie campania pentru sezonul de verificare, acordând comunității cu liste albe pentru noduri de validare
Terra primește permisiunea de la tribunalul de faliment pentru a redeschide podul navetei și a arde 150 de milioane de jetoane LUNA
pieţe Buletin de stiri Tehnologia
CRYPTOMERIA LABS PTE. LTD.