Afaceri Buletin de stiri SMW
29 Mai, 2023

PKO Bank Polski găzduiește primul târg virtual de locuri de muncă din Europa de Est pentru a atrage talentul Metaverse

pko bank polski

Banca lider din Europa Centrală și de Est, PKO Bank Polski, este extinderea în metavers. Pe 30 mai va fi gazdă unul dintre târgurile virtuale inaugurale de locuri de muncă din lume în cadrul Virtual PKO Rotunda cu sediul în Decentraland. Este primul eveniment de acest gen din Polonia și unul dintre primele din lume. Târgul vizează atât profesioniștii entry-level, cât și cu experiență, în principal din sectoarele tehnologice.

Participanții pot afla despre operațiunile băncii și pot aplica pentru un anumit loc de muncă. Cei mai implicați participanți pot avea posibilitatea de a programa un interviu personal cu recrutorii băncii.

Instituția financiară intenționează, de asemenea, să creeze experiențe digitale pe platforme de jocuri renumite precum Fortnite și Roblox. PKO dorește în continuare să-și sporească prezența pe metaversurile descentralizate, cum ar fi Decentraland și The Sandbox. În plus, banca va construi modele VR suplimentare pentru sucursalele sale, pentru a-și extinde operațiunile virtuale.

PKO Bank Polski caută companii cu expertiza tehnică adecvată cu care să se asocieze în dezvoltarea și întreținerea mediilor virtuale și proiectarea gameplay-urilor pe platforme metaverse.

Banca este lider în domeniul serviciilor bancare mobile în Polonia, deservind aproape 12 milioane de clienți cu aplicația sa mobilă IKO activată de 7.4 milioane de ori. S-a clasat pe primul loc în evaluarea maturității digitale Finnoscore printre 230 de bănci europene și nord-americane. Din 2022, banca și-a început prezența în Decentraland ca primul avanpost bancar al Poloniei.

alte banci, inclusiv JP Morgan, HSBC, Standard Chartered, CaixaBank și SCB din Thailanda au achiziționat și teren virtual pentru a oferi servicii bancare în domeniul digital. Anul trecut, UBS și Julius Baer, ​​bănci elvețiene de gestionare a patrimoniului, experimentat cu metaversul prin utilizarea avatarurilor și căștilor virtuale pentru interacțiunile cu clienții, înlocuind întâlnirile tradiționale.

Citeşte mai mult:

Declinare a responsabilităţii

În conformitate cu Ghidurile proiectului Trust, vă rugăm să rețineți că informațiile furnizate pe această pagină nu sunt destinate și nu trebuie interpretate ca fiind consiliere juridică, fiscală, investițională, financiară sau orice altă formă de consiliere. Este important să investești doar ceea ce îți poți permite să pierzi și să cauți sfaturi financiare independente dacă ai îndoieli. Pentru informații suplimentare, vă sugerăm să consultați termenii și condițiile, precum și paginile de ajutor și asistență furnizate de emitent sau agent de publicitate. MetaversePost se angajează să raporteze corecte, imparțial, dar condițiile de piață pot fi modificate fără notificare.

Despre autor

Agne este o jurnalistă care acoperă cele mai recente tendințe și evoluții în metaverse, AI și Web3 industrii pentru Metaverse Post. Pasiunea ei pentru povestire a determinat-o să conducă numeroase interviuri cu experți în aceste domenii, căutând mereu să descopere povești interesante și captivante. Agne deține o diplomă de licență în literatură și are o experiență vastă în scris despre o gamă largă de subiecte, inclusiv călătorii, artă și cultură. De asemenea, s-a oferit voluntar ca editor pentru organizația pentru drepturile animalelor, unde a contribuit la creșterea gradului de conștientizare cu privire la problemele de bunăstare a animalelor. Contactează-o pe [e-mail protejat].

Mai multe articole
Agne Cimerman

Hot Stories